Робота вчителя з дітьми, що мають прояви девіантної поведінки

Блог Тетяни Шинкаренко,: Як працювати з учнями девіантної поведінки?

З огляду на всі обставини та чинники, які беруть участь у становленні агресивної поведінки у підлітків, можна попередити або обмежити прояв агресивної поведінки. Це сприятиме зменшенню антисоціальних вчинків, які завдають стільки занепокоєння батькам, педагогам і підліткові.

1. Кращий спосіб уникнути надмірної агресивності підлітків — виявляти до нього більше уваги, любові та ласки, яких він потребує. Таких дітей необхідно оточити увагою і турботою, тому що яке-небудь необережне зауваження, нетактовне звернення учителя можуть викликати непередбачені наслідки.

2. Безумовно, з агресивним підлітком складно спілкуватись по-доброму, оскільки його дії викликають гнів у відповідь і роздратування,
бажання покарати його. Проаналізуйте в цьому випадку свої почуття до підлітка, визнайте в собі роздратування проти нього та намагайтеся позбавитись цього почуття, висловити його обережними, доброзичливими словами. Скажіть йому, що ви гніваєтеся, але не на нього, а на те, що він вчинив. Це дуже важливий момент: можна критикувати вчинок, але не особистість у цілому.

3. Не можна використовувати фізичні покарання. Це може лише закріпити агресивну поведінку. Краще викликати в дитини необхідні переживання звертанням до його справжніх почуттів. Це дасть підліткові приклад правильної поведінки в конфліктній ситуації та, крім того, викличе в нього почуття довіри до вас, упевненості.

4. Допоможіть підліткові знайти друзів. Це сприятиме його адаптації в колективі й, можливо, вбереже його від впливу поганої компанії.

5. Підтримуйте у підліткові розвиток позитивних аспектів агресивності — заповзятливості, активності, ініціативності, а також попереджуйте
формування негативних якостей —- ворожості, замкнутості
. Це допоможе йому знайти своє місце в житті.

6. Намагайтеся роз’яснити підліткові наслідки його агресивної поведінки для нього особисто та для оточення. Можливо, агресивна поведінка підлітка є для нього еквівалентом поведінки, яку він засвоїв у сім’ї. І необхідно пояснити дитині, що така поведінка не є нормою.

7. Враховуйте під час виховання та навчання підлітка його особисті особливості. Адже до агресивного підлітка потрібний особливий підхід.
Його нервова система дещо відрізняється від нервової системи інших учнів. Вони більше запальні, більше ворожі. І для уникнення цієї поведінки потрібна особлива поведінка вчителя з дитиною.

8. Давайте підліткові можливість задовольняти потреби в самовираженні та самоствердженні. Нестача цього і є найчастіше причиною виникнення агресивної поведінки. Щоб цю потребу задовольняти, надайте йому яку-небудь відповідальність, наприклад, зробіть його старостою класу або запропонуйте йому організувати який-небудь захід. Це дозволить його повірити у свої сили, довести, що бути собою можна і без застосування агресивної поведінки.

9. Намагайтеся спрямувати енергію підлітка в правильне русло, наприклад, до занять у спортивних секціях, участі в культурних заходах.

10. Необхідно проводити бесіди з батьками дитини. Поясніть їм, що вони повинні стежити за своєю поведінкою в сім’ї. Кращий спосіб виховання дітей — єдність їхніх дій. Крім того, вони мають обмежувати перегляд дитиною відеофільмів зі сценами насилля. Це стосується і комп’ютерних ігор.

Пам’ятайте! Кращий спосіб знизити агресивну поведінку дитини — виявляти любов до неї. Лише одне ласкаве слово може зняти злість і дратівливість дитини. Дуже важливо, щоб дитина почувалася улюбленою, потрібною і її приймали такою, як вона є. Намагайтеся знайти і зрозуміти причину протесту й агресії, по можливості усувайте її.

Виховання на засадах співпраці — головна умова запобігання агресивності.