Бібліотека школи №4

«Школу неможливо уявити без бібліотеки, як народ без імені, без пам’яті, без історії; школа – це перш за все слово, книга і живі людські стосунки»                                                                                            (В. Сухомлинський)

Історія шкільної бібліотеки розпочалася з моменту відкриття школи №4. У квітні 1944 року школа почала відновлюватися як Вінницька чоловіча середня реальна школа №4.

На початку 1955 року СШ №4 переходить у приміщення по вул. Гоголя 18, де знаходиться до сьогодні. Беручи до уваги визначні успіхи у вивченні учнями хімії, міськвиконком у 1957 році вирішив надати школі ім’я видатного вченого хіміка Дмитра Івановича Менделєєва. Невдовзі вчителі та учні СШ №4 своєю натхненною працею довели, що високе звання «менделєєвців» носять по праву. З того часу СШ №4 отримала неофіційну назву – «менделєєвка».

З моменту відкриття школи, бібліотека містилася у невеличкій кімнаті, що була розташована на 1-му поверсі, згодом приміщення було розширене за рахунок добудови. Для зберігання книжок було відведено декілька стелажів, кількість яких поступово збільшувалась.

На сьогодні бібліотека нараховує чотири кімнати: перша - для зберігання художньої літератури; друга – для зберігання фонду підручників, третя - виконує функцію читальної зали та місця обслуговування вчителів та школярів, четверта – книгосховище.

Фонд бібліотеки комплектувався літературою по всіх галузях науки і техніки. Паралельно йшло комплектування художньою і науково – популярною літературою. З кожним роком поступово збільшувався фонд бібліотеки новими виданнями, а шкільний бібліотекар став першим порадником у пошуках літературних новинок. Всі учні та вчителі школи мали чудову нагоду бути першими читачами новинок літератури.

Історія бібліотеки - невід'ємна частина історії школи. З перших днів велика увага приділялася шкільній бібліотеці. Поступово бібліотека ставала все важливішою, бо кожен захід, який проводився у школі, будь – то педрада чи батьківські збори, свято Букваря чи Останній дзвоник, потребував належної підготовки.

Регулярно готували тематичні виставки книг, підбирали літературу.

Протягом 70 років існування шкільної бібліотеки змінювались і її працівники.

Всі вони мали величезний талант гуманності, насамперед до дітей та безмірну любов до своєї праці. Своє дбайливе ставлення до книги, в якій вони вбачали свого вірного і незмінного друга, прививали своїм читачам.

Довгий час в бібліотеці працювала завідуюча бібліотекою Романчук О.Я., разом з бібліотекарем Олійник Г.С. Певний час працювали бібліотекарями Янкова Г.І., Чуприна В.В.

У 1988 році на посаду завідуючої бібліотеки була призначена Шмоняк С. Ф., яка працює й донині. Тимчасово в шкільній бібліотеці працювали Ясевіна Т.Т., Єгоян Л.О.

З 2001 по 2014 рік бібліотекарем працювала Сапожнікова Г.В. і в цьому ж році на зміну їй прийшла Бондаренко Л.А.

На даний час читачами бібліотеки є 925 учнів і 79 працівників школи. Фонд бібліотеки налічує 38741 примірників книг. Література різноманітна за змістом: художня, для учнів 1-4 класів, методична, політична, науково-популярна, краєзнавча, природнича. Переважають книги російською мовою видання.

Фонд бібліотеки постійно поповнюється підручниками.

Свою роботу шкільна бібліотека намагається скерувати так, щоб всіляко сприяти у забезпеченні навчально-виховного процесу школи, піднятті іміджу бібліотеки як інформаційного центру школи. З 2009 року, шкільна бібліотека оснащена комп’ютером, принтером та доступом до мережі Інтернет, що дає чудову можливість своєчасно ознайомитися із останніми нормативними документами та новинками української й зарубіжної літератури.

В бібліотеці створено картотеку газетно-журнальних статей, нормативно - правових актів, картотеку навчально – методичних матеріалів для роботи з обдарованою молоддю, краєзнавчу картотеку, та ін.

Ведеться алфавітний та систематичний каталоги. Створено електронний каталог підручників і художньої літератури.

З метою розкриття бібліотечного фонду, розвитку читацьких інтересів, самоосвіти учнів, у бібліотеці оформлені книжкові виставки:

«Чарівний світ мистецтва», «Шевченкові заповіти», «Малярська спадщина Великого Кобзаря», «Безсмертна пам’ять», «Шляхами історії України»

Оформлені постійно діючи тематичні полиці:

«Освіта – ХХI століття»

«Методика Практика Досвід»

«Мудрість виховання»

«Здоров’я без ліків і довголіття без хвороб»

«Права людини – твої права».

Приймаємо активну участь у Всеукраїнських, міських та обласних конкурсах.

У реалізації освітніх завдань школи і функцій шкільної бібліотеки важливою є співпраця педагогів та бібліотекаря.

Результатом спільної роботи вчителів – предметників, класних керівників, бібліотекаря є успішне проведення предметних тижнів, захистів читацьких формулярів, годин спілкування, літературних свят, зустрічей з письменниками, занять з основ бібліотечно-бібліографічної грамотності, тощо.

У недалекому майбутньому шкільна бібліотека бу­де видозмінюватися. Вона повинна стати бібліотеч­но-інформаційним медіа-центром, але незмінним за­лишатиметься її завдання — забезпечувати духов­ний розвиток і саморозвиток особистості, навчати дітей пізнавати, працювати, утверджуватися.

Потужний стимул у нашій роботі - це почуття свого високого призначення –служіння книзі.

«Бібліотека – це відкритий стіл ідей, за який запрошений кожний»

(О. Герцен)

o o